درباره طریق راستین رهایی از تمنیات

***حضرت امام صادق علیه السلام: هر که برای خدا علم بیاموزد و برای خدا عمل کند وبرای خدا به دیگران آموزش دهد، در ملکوت آسمان ها به بزرگی یاد می شود. میزان الحکمه، حدیث ۴۵۱۰

*** حضرت امام خمینی رحمه الله علیه: بانوان نیمی از جامعه و مربی نیمی دیگر از جامعه هستند.

***مقام معظم رهبری مدظله العالی:شما خواهران،اگر این کاری که انجام می دهید،این درسی که می خوانید، این رشته علوم اسلامی راکه می خواهیدادامه بدهید،درست ادامه بدهید، باید بدانید که این کار، استوارترین، زیربنایی ترین وخوش عاقبت ترین کاری است که بعد ازانقلاب تا کنون ازسوی زنان انجام گرفته است. 

ثبت نام داوطلبان حوزه علميه خواهران،اول بهمن۱۳۸۸تايک ماه درسراسرکشور

حوزه علمیه خواهران در پنج سطح سیکل، دیپلم، کارشناسی وکارشناسی ارشد و دکتری، در دوره های حضوری و غیر حضوری، طلبه می پذیرد. از ابتدای بهمن ۱۳۸۸ تا پایان وقت اداری اول اسفند ماه ۱۳۸۸، از طریق سایت مرکز مدیریت حوزه خواهران ثبت نام کنید. برای اطلاعات بیشتر به سایت مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران مراجعه کنید: www.whc.ir

نشست خبري تشريح عملکرد و فعاليت‌ها و نحوه پذيرش سال تحصيلي جديد حوزه‌هاي علميه خواهران در مقطع کارشناسي و کارشناسي ارشد، در مجتمع اسلامي کوثر تهران برگزار شد. حجت‌الاسلام والمسلمين سيدمهدي حسيني معاون آموزش مرکز مديريت حوزه‌هاي علميه خواهران کشور گفت: براساس مباني دين اسلام، تفاوتي در رشد و تعالي زن و مرد وجود ندارد و شکوفايي معنوي و علمي براي اين دو قشر مساوي است که قرآن به اين مسئله تاکيد دارد.
وي در خصوص برنامه‌هاي آموزشي و پژوهشي حوزه‌هاي علميه با اشاره به اينکه حوزه‌هاي علميه خواهران همپاي حوزه برادران شروع به فعاليت کرد، اظهار داشت: با مروري بر تاريخ فرهنگ اسلامي مي‌توان گفت زنان و مردان در مواقع حساس شانه به شانه امور ديني و مذهبي را در صحنه‌هاي جدي اجرا کردند. حسيني گفت: پيش از انقلاب، نقش علم‌‌آموزي براي خواهران پررنگ نبود، اما در حال حاضر و به برکت ايمان و باور عميق امام خميني(ره) که به جايگاه زن داشتند، زمينه‌اي براي رشد بانوان متدين فراهم شد. معاون آموزش مرکز مديريت حوزه‌هاي علميه خواهران تصريح کرد: پس از انقلاب، مدارس علميه به صورت مکتب در شهرهايي از جمله اصفهان، تهران، شيراز و قم وجود داشت و به برکت انقلاب اسلامي فضاي آموزشي و پژوهشي در سراسر کشور ايجاد شد و تا امروز رشد بسيار خوبي داشته است.  هم‌ اکنون بيش از 270 مرکز علمي تربيتي پذيراي خواهران طلبه در مقاطع مختلف تحصيلي و يک مرکز در قم در مقطع دکتري فعال است.
حجت‌الاسلام حسيني ادامه داد: امتياز اصلي آموزشي حوزه‌هاي علميه خواهران، جنسيت‌محوري و متناسب با شرايط و اقتضائات بانوان طلبه است؛ چرا که از آغاز تحصيل و تا فارغ‌التحصيلي تمام امور ديني و تربيتي از نظر محتوايي و اجرايي توسط خواهران اداره مي‌شود. 
معاون آموزش مرکز مديريت حوزه‌هاي علميه خواهران کشور، جامعيت در موضوع و داشتن عناوين متعدد و مورد نياز خواهران را در مقاطع مختلف تربيت محوري با هدف تربيت انساني با محور خدايي شدن و کسب معرفت و فضيلت را از ديگر ويژگي‌هاي حوزه‌هاي علميه دانست.
وي در ادامه پژوهش‌گرا بودن را يکي ديگر از ويژگي‌هاي اين حوزه خواند و گفت: در فواصل مختلف تحصيلي و به صورت مستمر در مقاطع بالاتر اين امر ديده مي‌شود و در دوره کارشناسي پايان‌نامه نيز داريم.  تعبيه مهارت و روش‌هاي لازم براي طلبه با ويژگي‌هاي اين نظام طراحي شده و تمامي فعاليت‌ها زير نظر شوراهاي عالي حوزه علميه کشور است. حجت‌الاسلام حسيني، هدف اصلي جذب طلبه در نظام آموزشي را اين گونه شرح داد: تربيت خواهران دين‌شناس، صاحب‌نظر، داراي اخلاق اسلامي، توانمند در تدريس و ترويج آموزه‌هاي ديني و پاسخ‌گويي به نياز اخلاقي، علمي و معرفتي بانوان از اهداف ماست.

*مقاطع تحصيلي حوزه‌هاي علميه
معاون آموزش مرکز مديريت حوزه‌هاي علميه خواهران کشور گفت: مقاطع تحصيلي حوزه‌هاي علميه شامل کارشناسي، کارشناسي ارشد، دکتري، اجتهاد (1) و اجتهاد (2) يعني اجتهاد مطلق است. وي ادامه داد: پذيرش عمده در مقطع اول و دوم صورت مي‌گيرد. در رشته فقه و اصول به شکل محدود از فارغ‌التحصيلان حوزه‌هاي علميه غدير در سطح 2 و 3 داوطلب جذب مي‌شود.

وي گفت: در دوره کارشناسي به دو شيوه حضوري و نيمه حضوري 8 هزار نفر پذيرش خواهند شد که از اين بين 10 درصد به صورت نيمه‌حضوري گرفته خواهند شد. معاون آموزش مرکز مديريت حوزه‌هاي علميه خواهران کشور ادامه داد: فردي که مي‌خواهد در دوره‌هاي نيمه حضوري شرکت کند، بايد به مدت 2 سال محضر اساتيد را درک کند و اگر اين مرحله را پيش نگيرد، نمي‌تواند طلبه باشد. حجت‌الاسلام حسيني گفت: زمينه خوابگاهي براي طلبه‌هايي که محل سکونت تا حوزه علميه فاصله زيادي دارد، فراهم شده که اين يک امتياز براي خواهران به شمار مي‌رود. همچنين تحصيل در تمام مقاطع حوزه‌هاي علميه رايگان است. وي افزود: منابع مالي حوزه‌هاي علميه دولتي نيست و اگر هم دولت هزينه‌اي را بدهد، صرف مسائل عمراني مي‌شود و منابع اصلي حوزه‌ها مردم و خيرين هستند.

حسيني در خصوص پذيرش دوره‌هاي کارشناسي ارشد گفت: در اين دوره 5 رشته تخصصي از جمله تفسير و علوم قرآن، فقه و اصول، ، علوم کلام، فلسفه اسلامي و تاريخ اسلام تدريس مي‌شود و شيوه ثبت‌نام به دو صورت است: اول، حضوري؛ که حضور يافتن در مدارس علميه را مي‌طلبد و ديگري ثبت‌نام اينترنتي که در ثبت‌نام اينترنتي ارسال مدارک به مدرسه‌اي بايد لحاظ شود که اولين اولويت فرد داوطلب بوده باشد. در دوره کارشناسي ارشد به دو شيوه غير حضوري در رشته هاي  فقه و اصول و تفسير قرآن و در حضوري در 5 رشته ثبت نام و آزمون برگزار مي‌شود. وي با اشاره به زمان برگزاري آزمون اضافه کرد: زمان برگزاري آزمون سطح 2 از 24 ارديبهشت سال 89 با ظرفيت 8 هزار نفر برگزار مي‌شود که نتايج آن در بيستم تير سال آينده اعلام مي‌شود و از هفته پاياني شهريور ماه 89 کلاس‌ها شروع مي‌شود. حجت‌‌الاسلام حسيني در خصوص تاريخ آزمون و اعلام نتايج سطح 3 بيان کرد: آزمون ورودي سوم ارديبهشت، اعلام نتايج 21 ارديبهشت و آزمون دروس تخصصي 21 خرداد انجام مي‌شود؛ که نتايج اين آزمون 20 تير اعلام مي‌شود.
وي با اشاره به امتيازاتي براي شرکت داوطلبان در اين آزمون تاکيد کرد: افرادي که مي‌توانند از امتياز معافي از آزمون ورودي کارشناسي ارشد (سطح 3) استفاده کنند بايد داراي شرايطي از جمله ممتازان با معدل 18 به بالا، 3 نفر از افرادي که در تحقيقات دوره کارشناسي جزو نفرات برتر بوده‌اند و 3 نفر از برگزيدگان المپياد حوزه علميه خواهران در هر رشته، حافظان قرآن يا نهج‌البلاغه براي ورود به رشته تفسير باشند. وي در اين راستا به شرايط افراد معاف از آزمون کارشناسي (سطح 2) اشاره کرد و افزود: دانشجويان فارغ‌التحصيل کارشناسي و حافظان قرآن و نهج‌البلاغه مي‌توانند بدون آزمون ورودي وارد دوره‌هاي آموزش شوند. منبع: مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران، کدخبر:672

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و نهم دی ۱۳۸۸ساعت 21:20  توسط بصیر  |